مقالات آموزشی

دسته بندی مطالب

تبلیغات مطالب

اهمیت استفاده از کود فسفر در ذرت

اهمیت استفاده از کود فسفر در ذرت

فسفر از جمله عناصر ضروری برای رشد و نمو ذرت است. کود فسفره به صورت فسفات آمونیوم یا سوپر فسفات تریپل مصرف می شود. 50 درصد کود مورد نیاز در فصل پاییز و نیمی دیگر در فصل بهار به زمین داده می شود .

اهمیت کود فسفر در ذرت

یکی از مهم‌ترین کودهایی که در برنامه کودی ذرت نقش اساسی دارد کود فسفر برای ذرت است. فسفر مایع برای ذرت نقش مهمی در رشد سالم گیاه ذرت دارد و در بسیاری از عملکردهای متابولیک و در واکنش‌های انرژی، مانند فتوسنتز و تنفس ذرت تأثیر مثبت دارد.

ذرت بیشترین میزان فسفر (حدود 60 تا 70 درصد) مورد نیاز خود را از زمان تلقیح تا زمان تشکیل دانه جذب می کند. مصرف فسفر بر اساس آزمون خاک می باشد. حد بحرانی فسفر برای 15 میلی گرم - ذرت در مناطق مختلف متفاوت بوده و بین 18 بر کیلوگرم می باشد. به ازای تولید هر تن ذرت بین 3 تا 4 کیلوگرم فسفر از خاک برداشت می شود .

علائم کمبود فسفر در ذرت

 

ارغوانی شدن حاشیه برگهای گیاه ذرت در اثر کمبود فسفرشکل (1) ارغوانی شدن حاشیه برگهای گیاه ذرت در اثر کمبود فسفر


فسفر (رنگ برگ ها سبز تیره و گاهی ارغوانی شده، ساقه ها نیز به رنگ ارغوانی در آمده، و بوته ها کوتاه می مانند )، معمولاً در گیاه 40-20 روز بعد از سبز شدن ظاهر می گردد شکل (1).

چگونگی کنترل کمبود فسفر در گیاه ذرت

یکی از راه های کنترل کمبود فسفر در ذرت استفاده از کود فسفر مایع معجزه گر  می باشد ، امروز در سطح وسیعی از مزارع بزرگ و کوچک کشور مورد استفاده کشاورزان قرار گرفته و نتایج بسیار مطلوب و رضایت بخشی در میزان و کیفیت تولید و ماندگاری و دوام محصول از طریق تحریک راه اندازی سیکلهای طبیعی گیاه و بهینه سازی آنها فراهم آورده است .

چرا باید از کود فسفر مایع معجزه گر برای ذرت استفاده نماییم؟

فسفر در کنار نیتروژن و پتاسیم، یک ماده مغذی ضروری برای رشد گیاه ذرت است که به رشد ریشه، بلوغ گیاه و رشد بذر ذرت کمک می‌کند. ذرت به کمک فسفر موجود در کود فسفر مایع می‌تواند از انرژی برای تنظیم فرآیندهای فتوسنتزی استفاده کند و همچنین انرژی اضافه را ذخیره نماید.

مصرف کود فسفر مایع معجزه گر برای ذرت، باعث افزایش رشد ریشه، استحکام بیشتر ساقه، بهبود کیفیت محصول، بلوغ یکنواخت و زودتر ذرت و تولید دانه‌های بیشتر می‌شود.

فسفر به اشکال مختلفی در خاک وجود دارد؛ اما باید محلول در خاک باشد تا ذرت آن را جذب کند به همین منظور استفاده از فسفر مایع برای ذرت توصیه می‌شود. اگر PH خاک بین 6 و 7 باشد، فسفر بیشتر در دسترس گیاهان از جمله ذرت قرار می‌گیرد.

دیدگاه ها
نظری برای این محصول ثبت نشده است
ایجاد دیدگاه جدید

محصولات مرتبط

بهترین بذر ذرت سوپر شیرین | نمایندگی خرید و قیمت بذر ذرت سوپر شیرین اینویکتوس
بهترین بذر ذرت سوپر شیرین | نمایندگی خرید و قیمت بذر ذرت سوپر شیرین رویال اسلویس RS360
نمایندگی خرید و قیمت بذر ذرت شیرین بالاتون رویال اسلویس | بذر ذرت شیرین بالاتون
بهترین بذر ذرت شیرین | نمایندگی خرید و قیمت بذر ذرت شیرین گابریل هیبرید آلمانی
نمایندگی خرید و قیمت کود فسفر مایع معجزه گر 20 لیتری

مطالب مرتبط